Podatki, co to jest i w jakim celu

Podatki – Co to jest?

Podatek, kiedyś danina, to obowiązkowe świadczenie pieniężne na rzecz  państwa,w którym się urodziliśmy i pracujemy. Zamiast państwa może być to na przykład JST, czyli jednostka samorządu terytorialnego. Istotne dla podatku jest to, że w zamian nie otrzymujemy żadnego konkretnego świadczenia. Czyli podatek w żadnym razie nie jest bezpośrednim aktem kupno/sprzedaż. Ale pośrednio oczywiście korzystamy na systemie podatkowym wszyscy, albo raczej powinniśmy na nim korzystać wszyscy. Bo z wpływów, jakie państwo otrzymuje od swoich podatników wykonuje zadania publiczne. Czyli przekazuje je na różnego rodzaju, niezbędne zdaniem państwa, świadczenia skierowane do swoich obywateli.

Droga naszych podatków

Większość podatków, jakie płacimy lub są od nas pobierane trafiają do skarbu państwa lub województwa, lub powiatu czy gminy, w zależności od tego, gdzie mieszkamy i pracujemy. Ze skarbu państwa, czy województwa, gminy, powiatu, nasze pieniądze mogą zostać na przykład zainwestowane w infrastrukturę regionu, gdzie mieszkamy, drogi, instytucje, które powinny o nas nieustannie dbać, jak służbę zdrowia, policję,czy też kulturę i oświatę.

W odległej już historii podatki płaciło się na przykład w postaci towarowej. Tak właśnie bywało na polskiej wsi, gdy właścicielowi gruntu, panu lub księdzu lub do klasztoru  należało w umówionym terminie dostarczyć określoną ilość mąki, miodu, zwierząt domowych. Aby ułatwić sobie te zadania, właściciele ziemscy przeszli na świadczenia pieniężne i sami kupowali sobie potrzebne produkty.

Klasyfikacja podatków

1. Podatki dochodowe: płatnikiem jest każdy prowadzący działalność gospodarczą, jeżeli jest to osoba fizyczna, płaci PIT, jeżeli tzw, prawna płaci CIT.

2. Do podatków należą też obowiązkowe dla każdego składki ubezpieczeniowe

3. Podatki płacimy też od tego co posiadamy, od naszego majątku, czyli od nieruchomości, jaką posiadamy.  Rolnicy płacą od ilości gruntu jaki uprawiają, płacą też właściciele lasów.

Płacimy również podatki wtedy, gdy odziedziczymy majątek, albo ktoś go nam przekaże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *